Peeling Nedir? Peeling Yöntemleri Nelerdir?
6.8
Sizin Oyunuz:
Oylama: 6.8 /10 (12)
292 Görüntülenme

Peeling Nedir? Peeling Yöntemleri Nelerdir? Filmini izle

Peeling Nedir?

Peeling; derinin canlanması, cildi sivilcelerden arındırmak, cildin solgunluğunu ortadan kaldırıp eski canlılığına kavuşmasını sağlamak, cildin ölü derilerden arındırılması için yapılan bir bakım türüdür.

Cildinizi canlı tutmak için kimyasal Peeling yöntemleri uygulayabildiğiniz gibi kendiniz evde de yapabilirsiniz. Hafta da bir kez uygulayacağınız Peeling akne, sivilce ve siyah nokta gibi problemlerinizden kurtulmanızda büyük oranda yardımcı olacaktır. Peeling göz ve dudak çevresi dışında bütün yüze uygulanır ve soyarak temizlenir. En iyi Peeling ürünleri paraben içermeyen ürünlerdir.

 

Peeling Yöntemleri Nelerdir?

Cilde uygulanan üç çeşit peeling vardır. Uygulanacak olan Peeling yöntemi hastanın cilt yapısı ve problemin ne olduğu bakılarak seçilir.

  1. Yüzeysel Peeling: Günlük hayatı en az etkileyen peeling yöntemidir. Uygulama bittikten sonra yüzde hafif bir kızarıklık meydana gelir. Yüzeysel Peeling meyve asitleri ile yapılır ve bu asitler cildin üst tabakasında etkisini gösterir. Bu yöntem sivilce, akne ve beyaz nokta tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Uygulanan bu Peeling türünden sonra kişi günlük hayatına devam edebilir.
  2. Orta Derinlikte Peeling: Glikolik asitler ve TCA asitleri kullanılarak uygulanan Peeling yöntemidir. Kırışıklık tedavisinde, güneşe maruz kalmış ciltlerde ve kol, boyun, el ve yüzlerde ortaya çıkan kanser öncesinde bir cilt hastalığı olan “Aktinik Keratoz” tedavisinde kullanılan, oldukça etkili bir yöntemdir. Uygulamadan sonra cilt kırmızılaşır ve seyreden 2 – 3 gün içerisinde deri dökülmeye başlar. Yaklaşık 1 hafta süren iyileşme sürecini cildinizi temiz tutup, her gün birkaç defa yıkarsanız hızlandırabilirsiniz.
  3. Derin Peeling: Kimyasal solüsyonlar yardımı ile yapılan Peeling yöntemidir. Bakers, TCA, Jessner’s ve Fenol kullanılan solüsyonlardır. Kırışıklıklar, cilt lekeleri, akne ve sivilce tedavilerinde oldukça etkili bir peeling uygulamasıdır. Yüzeysel peelingden farklı olarak ağrılı bir işlemdir. Bu yüzden cilde lokal anestezi uygulanarak yapılır. İşlem tamamlandıktan sonra 1-2 hafta yüzde şişkinlikler olabilir ve düzenli ağrı kesici kullanılmalıdır. Diğer yöntemlere göre daha başarılı ve etkisi uzun süre görülen bir yöntemdir. Önemli bir uyarı da bulunacak olursak Derin Peeling yöntemi, genel olarak açık ten rengine sahip kişilerde uygulanır. Koyu ten rengine sahip kişilerde kalıcı ten rengi açıklığı sağlayacağı için önerilmez.

 

  • Yorumlar
  • Detaylar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?