Gıda Zehirlenmeleri Neden Olur?
4.2
Sizin Oyunuz:
Oylama: 4.2 /10 (6)
310 Görüntülenme

Gıda Zehirlenmeleri Neden Olur? Filmini izle

Son dönemlerde oldukça sık şikayetlere neden olan gıda zehirlenmeleri acil servislerin de dikkatini çekmiş durumda. uzmanların özellikle uyardığı belli başlı besinlerin dışında marketlerden satın alınan ürünlerin son kullanma tarihlerinin geçmiş olması, ürünün yanlış şekilde pişirilmesi gibi sorunların neden olduğu gıda zehirlenmelerinin özellikle son 2-3 aylık periyotta çok daha fazla şekilde görülmesi yetkililerin yaptığı uyarıların da sayısını arttırmasına sebep oldu. Uzmanlar hemen hemen her sağlık birimine ve personeline verdiği bilgileri halk ile de paylaşarak bilinçlendirme çalışmaları yapsa da vatandaşların aldıkları ürüne bakmadan tüketmelerinin ilk problem olduğunu belirttiler. Tavuk ile ilgili çok önemli bilgiler paylaşan uzmanlar tavuğun iyi pişirilmemesi durumunda oldukça sağlıksız bir besin haline dönüşebileceğinin bilgilerini verirken özellikle soslu tavukların çok iyi analiz edilip tüketilmesi gerektiğini savundular. Soslu tavukların çoğu market tarafından son kullanım tarihlerine yaklaşmadan önce piyasaya sunduklarını belirten uzmanlar güvenilen bir kasaptan yada çok iyi alışveriş imkanları sunan süper marketlerden alınması gerektiğini ifade ettiler.

Pirinç konusunda da önemli açıklamalarda bulunan uzmanlar pirincin ne kadar yıkansa da ne kadar pişirilse de bazı bakterilerden arınmadığını söyleyen uzmanlar bu derece fazla şekilde tüketilen ürünlerin gıda zehirlenmesine davetiye çıkardığını belirttiler. Oda sıcaklığında bırakılan pirincin daha fazla bakteriye yol açacağını ve insanların düzenli şekilde tüketmedikleri pirincin çok kötü sonuçlara yol açabileceğini söylediler. Tavuk ve pirinçten sonra gelse de esas tehlikeyi barındıran yumurtaların da çok fazla tehlike içerdiğini söyleyen yetkililer yumurta seçiminde güvenilir yerlerin tercih edilmesi gerektiğini söylediler. Yumurtaların son kullanma tarihlerinin özenle takip edilmesinin tüketilmeden önce yapılması gereken ilk iş olduğunu belirten uzmanların yumurtanın pişirilmesi konusunda da oldukça önem teşkil ettiğini belirttiler. Yumurta, tavuk ve pirincin başlıca gıda zehirlenme maddelerini içerdiğini belirten uzmanlar bunun sonucu olarak bu tür vakaların artış gösterdiğini ve gerekli önlemler alınmazsa çok daha fazla gıdadan dolayı zehirlenmeler ile karşılaşacaklarını ifade ettiler.

Uygun pişirme ortamının ve saklanma sürecinin geçirilmesi gerektiğini hemen hemen herkes tarafından bilinmesinin önemli olduğunu söyleyen uzmanlar bu tip durumların bilinçli tüketim ile doğru orantılı şekilde yaşanacağını söyleyerek tüketicileri uyardılar.

  • Yorumlar
  • Detaylar
  • Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?

    займ на карту