Drone Nedir?
4.0
Sizin Oyunuz:
Oylama: 4.0 /10 (8)
272 Görüntülenme

Drone Nedir? Filmini izle

Drone Nedir?

Şüphesiz ki günümüzün en popüler teknolojileri arasında uzaktan kontrol edilebilen sistemler geliyor.  Bu uzaktan kontrol edilebilen sistemlerin tarihçesi 1898 yılında Nikola Tesla’nın patentini aldığı bir insansız hava aracına dayanmaktadır. Tesla bu cihaza “Teleotomasyon” adını vermiştir. Günümüzde bu sistemin adı ise Drone olmuştur.

Droneların tarihi aslında Vietnam Savaşı’na kadar uzanmaktadır. Bu savaş sırasında kullanılan ilk drone’un yüksek hızlı ve radyo kontrollü Ryan Firebee olduğu bilinmektedir.

Dronelar günümüzde de askeri amaçlar açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde droneları Amerika’nın Kuzey Kore’de bulunan nükleer çalışmaları izlemesi bunun en büyük örneklerinden bir tanesi diyebiliriz.

İnsansız hava aracı olan droneların kullanım amacı açısından iki büyük önemi vardır. Bunlardan bir tanesi pilotsuz uçaklardır. Geçtiğimiz sene yolcusu olmadan test uçusunun yapıldığı İngiliz BAE System’in başarı ile tamamlanan pilotsuz uçuşu oldukça ses getirmişti.

Drone kullanımın ikinci büyük önemi ise yangın söndürme, tarım, doğal yaşamı izleyebilme, havadan çekim yapabilme gibi imkanları kullanıcıların önüce sunabilmesi olmuştur.

DIY (Do It Yourself) Drone

Do It Yourself yani kendin yap drone’ların askeri drone’lara göre en büyük özellikleri hafif, ucuz ve taşınabilir olmalarıdır. Bu özellikleri ile drone’lar günümüzde sivil insanlar tarafından da zevkle kullanılmaya başlandı.  Fakar drone kullanımında sivil hayat için bazı gizlilik endişeleri var. Geçtiğimiz günlerde Amerika’da 26. Katta oturan bir kadının drone ile göz göze gelmesi sanırım ne demek istediğimizi anlatıyor.

Dünyaca ünlü büyük şirketler ürünlerini müşterilerine telsim edebilmek için drone’ları kullanmayı gündeme getirdiler. Bunun en bilinen örneği Amazon firmasının ürünlerini teslim etmek için drone’ları kullanmak istemesine düzenleyiciler(FAA) tarafından olumsuz cevap gelmesidir.

Drone’lar gazetecilik ve televizyon dünyasında da oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Profesyonel kameralar olmadan çekilmesi zor olan görüntüleri belli bir süreye kadar kayıt altına almak drone sayesinde mümkün oluyor. Bunun en son örneğinide Sochi Olimpiyatları’nda görmüş olduk. Kalabalık ortamlarda kuş bakışı görüntü almak isteyen gazeteciler drone ile çekim yapmayı alışkanlık haline getirecek gibi görünüyor. Ekstrem sporlar için görüntü alabilmek içinde kullanılan droneların kullanım alanları oldukça yaygınlaştı. Ve her geçen gün yaygınlaşmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

  • Yorumlar
  • Detaylar
  • Detaylar

    Henüz detay eklenmemiş.

    Henüz hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?